RichEdit

Тема в разделе "MS Visual C++", создана пользователем Hsilgos, 4 окт 2004.

Статус темы:
Закрыта.
  1. Hsilgos

Hsilgos Гость

Помогите или подскажите, где исходников надыбать :
    Чистый API. RichEdit в диалоговом окне. Как мне ДОБАВЛЯТЬ в него строку/картинку ?

2. ????

???? Гость

EM_REPLACESEL Message
    --------------------------------------------------------------------------------
    The EM_REPLACESEL message replaces the current selection in an edit control with the specified text. You can send this message to either an edit control or a rich edit control.

Syntax

To send this message, call the SendMessage function as follows.
    Код (Text):
    lResult = SendMessage(   // returns LRESULT in lResult
    (HWND) hWndControl,    // handle to destination control  
    (UINT) EM_REPLACESEL,   // message ID  
    (WPARAM) wParam,      // = (WPARAM) () wParam;  
    (LPARAM) lParam      // = (LPARAM) (LPCTSTR) lParam;
    );
    Parameters

wParam
    Specifies whether the replacement operation can be undone. If this is TRUE, the operation can be undone. If this is FALSE , the operation cannot be undone.
    lParam
    Pointer to a null-terminated string containing the replacement text.

Return Value

This message does not return a value.

Remarks

Use the EM_REPLACESEL message to replace only a portion of the text in an edit control. To replace all of the text, use the WM_SETTEXT message.

If there is no current selection, the replacement text is inserted at the current location of the caret.

3. ????

???? Гость

сдесь уже не всё так просто:)
    протестить я не могу (нет дома MSVS или подобного), но примеры подкинуть могу:
    1) MSDN -> Knowledge Base -> HOWTO: Insert a Bitmap Into an RTF Document Using the RichEdit Control ссылка
    2) RSDN -> Форум -> RichEdit с картинками или без ? ссылка
    3) CodeGuru -> Visual C++ / C++ -> Controls -> Rich Edit Control -> Insert any HBITMAP (Bitmap) in your RichEdit Control ссылка

Дерзай ;)

Пункт 3 русский вариант

Загрузка...
Статус темы:
Закрыта.

Поделиться этой страницей